“Коледна” 2005 година

Българската икономика бързо ще започне да наваксва изоставането от централноевропейските страни и вече няма да е на последно място от всички членки и кандидат членки на Европейския съюз по доход на човек от населението. В рамките на 15 години жизненото равнище в България ще достигне нивото на развити страни като Великобритания и Холандия.
През 2004 година месечният доход след данъци и осигуровки на едно средно семейство е около 480 лева. През 2005 година този доход ще нарасне с над 40% и ще достигне 700 лева. С други думи средното семейство ще получи с над 2400 лева по-висок доход през 2005 година в сравнение с 2004 година. За сравнение – това е по-бърз ръст на доходите отколкото през последните ?ест години взети заедно. Но това не е всичко. В резултат на бързия растеж на икономиката през следващите 4 години доходът на средното семейство след данъци и осигуровки ще достигне 1000 лева месечно, т.е. два пъти по-висока стойност от тази през 2004 година. Средната пенсия също се удвоява.
Сивата икономика в България е между 25 и 35% от БВП. В рамките на няколко години поне половината от нея ще излезе на “светло”. Това означава допълнителен ръст на наблюдаваната икономика от 5-6 милиарда лева, както и увеличаване на официалната заетост. Като следствие от това намалява корупцията и се подобрява достъпът до финансиране на множество фирми.
През следващите 4-5 години ще се разкрият половин милион нови работни места. Заетостта ще се увеличи значително сред всички възрастови групи, а безработицата ще спадне до ниски нива. Ще изчезне необходимостта от програми за заетост, от които и без това няма голяма полза; освен това ще престанат безсмислените спорове за минималната работна заплата.
Чуждите инвестиции в страната ще нарастват значително всяка година, тъй като множество международни компании ще достигнат до извода, че трябва да инвестират в България, да открият клонове, представителства, филиали, нови компании. Още по-бързо ще нарастват местните инвестиции и спестявания. Темпът на растеж на българските предприятия ще се ускори, ще се създадат много повече нови фирми.
През 2005 година също така ще се подобри качеството на т.нар. публични услуги; парите на данъкоплатците ще се използват ефективно, а качеството на здравните и образователните услуги ще бъде несравнимо по-високо.
Всичко това, което описваме, може да се случи, но само при едно условие – реформите да бъдат извър?ени: да се въведе 10% ставка за преките данъци, да се реформират държавните разходи и да се извър?и структурна реформа. Ако това бъде направено, ще получим една реална 2005-та година, която е толкова хубава колкото коледен подарък.
Георги Ангелов

Материалът е от Прегледа на стопанската политика, който анализира и коментира водещите икономически събития на седмицата и е предоставен от ?нститут за пазарна икономика

This entry was posted in Economics, Politics. Bookmark the permalink.

One Response to “Коледна” 2005 година

  1. george says:

    това ми звучи много като ?ега, а не като реалност, но все пак нека имаме вяра ;)

Leave a Reply