Железниците ще изграждат оптична мрежа

НК “Железопътна инфраструктура” ще изгради 1100 километра оптична мрежа за пренос на данни до 2010 г., съобщи изпълнителният директор на дружеството Димитър Гайдаров. До края на годината се очаква да бъде избран вариант за развитието на проекта – дали да бъде създадено смесено дружество със стратегически инвеститор, дали да се отдели самостоятелно предприятие, или инфраструктурното дружество само поетапно да полага оптиката. Предимството на тази мрежа е, че преминава през центровете на градовете, което я прави привлекателна за бъдещите инвеститори. Отдаването под наем на изградената мрежа би донесло допълнителни приходи на дружеството.

Към изграждането и използването на оптичната мрежа проявяват интерес почти всички европейски производители на оборудване, както и българските телекомуникационни компании, каза Гайдаров. Преди повече от година американската компания “Дженерал електрик” прояви интерес към изграждането на оптична мрежа от страна на железниците и предложи създаването на смесено дружество с железниците.

Според предварителните разчети на НК “Железопътна инфраструктура” за изграждането на северен и южен оптичен пръстен са необходими около 80 млн. евро. Засега инфраструктурната компания няма амбиции да конкурира БТК и няма да кандидатства за получаването на лиценз от Комисията за регулиране на съобщенията, каза още Гайдаров.

НК “Железопътна инфраструктура” е четвъртата компания след БТК, “Булгаргаз” и “Овергаз”, която изграждат собствена оптична мрежа. “Глобул” и “Мобилтел” също обявиха, че ще положат оптика до границата. “Булгаргаз” подписа споразумение с “Кейбълтел” за изграждането на национална мрежа и възнамерява да я даде под наем за ползване на други оператори.

Влизането на нови инфраструктурни компании е един от факторите за по- бързо развитие на конкуренция на пазара на телекомуникационните услуги, коментираха от “Орбител”. Според лицензирания през миналата година за предоставяне на фиксирани телефонни услуги оператор изграждането на оптични трасета от БДЖ ще даде възможност за още една алтернатива за пренос между градовете.

дневник.бг

This entry was posted in Economics, IT. Bookmark the permalink.

Comments are closed.