Абонатите ще запазят номера си при смяна на телеком от 2009

Абонатите на БТК, “Мобилтел” и “Глобул” ще могат за запазят номерата си при смяна на местоживеенето и оператора от 2009 г., предвиждат ангажиментите на България по глава “Телекомуникации”. Това съобщи зам.-министърът на транспорта и съобщенията Неделчо Неделчев.

Неделчев припомни, че България е поискала в преговорите с Европейския съюз преходен период от две години. Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) трябва да направи анализ до септември за възможността да бъде предоставена тази услуга. Предстои транспортното министерство да приеме наредба за преносимостта на номерата.

До две години мобилните оператори трябва да предложат услугата. Надяваме се да можем да предложим преносимост на номерата от 2007 г., обявиха от “Глобул”. Услугата може да бъде предложена преди договорената дата с ЕС, ако БТК цифровизира мрежата с по-бързи темпове, обясни Неделчев. В момента 35% от мрежата е цифрова, като от компанията обещаха до влизането на България в Европейския съюз този процент да е 80%.

До средата на годината се предвижда да е готов законът за електронните съобщения, с който ще бъдат намалени регистрационните и разре?ителните режими, съобщи още Неделчев. ?нтернет доставчиците ще останат на свободен режим, както досега. Кабелните оператори ще могат да разпространяват радио- и тв програми, след като заявят намерението си в регулаторната комисия. Ще отпадне практиката операторите да изчакват одобрение и регистрация от регулатора. За използването на честоти ще се изисква индивидуална лицензия, която ще се издава след търг или конкурс.

Променя се и регулацията на анализите на пазара, които ще се съгласуват с антимонополната комисия и ще са публично достъпни. Регулаторът ще определя оператори с доминиращо пазарно присъствие, което ще се определя по методика, също одобрена от ЕК. Новият закон предвижда равноправното третиране на третия мобилен оператор и регулиране на цените на мобилните услуги.

КРС ще има повече права, но няма да играе ролята на вид съдилище, каза директорът на дирекция “Телекомуникации” Божидар Симеонов. Тя ще може да ре?ава спорове между потребители и оператори, както и между оператори, но няма да отпадне възможността засегнатите да обжалват в съда. С новия закон се предвижда издаването на универсални указатели при защита на личните данни. Те ще могат да се правят не само от операторите, но и от компании.

До 2007 г. ще бъде променен законът за пощенските услуги, като силно ще ограничен монополът на “Български пощи”, който изтича в края на 2005 г. Проектът предвижда резервния сектор на услугата, предоставяна от държавната компания да бъде ограничен до пощенски пратки до 50 грама. Сега монополните права на пощите се простират и до пратки от страната и чужбина до 350 грама.

България ще може да кандидатства с проекти за финансиране от европейския фонд за регионално развитие за подпомагане на предоставянето на телекомуникационни услуги в трудно достъпни райони и развитие на електронно съдържание на услугите, съобщи още Неделчо Неделчев. Предвижда се 800 млн. евро да бъдат отпуснати за ?Т и компютъризацията, а 780 млн. евро – за интелигентни енергийни мрежи и иновации.

This entry was posted in Business, IT, Politics. Bookmark the permalink.

Leave a Reply